Дружба на роботі
Так приємно приходити на роботу, де тебе чекають не тільки цікаві завдання, які хочеться виконувати. Але й колеги, які були чи стали друзями. Ми проводимо досить багато часу на роботі, щоб ставати один одному більше, ніж колегами. Люди пізнаються в роботі. Ми бачимо людину у складних ситуаціях, у спілкуванні з іншими людьми, у рутині, у бюрократії, бачимо звички та принципи. Це все допомагає нам довіряти не тільки робочі справи, а й особисте.
Та чи завжди дружба допомагає роботі та кар’єрі? У моїй практиці назбиралося чимало ситуацій, які показують різні сторони. Це не означає, що потрібно уникати дружби чи обов’язково зав’язувати її. Але щоразу варто думати та прогнозувати до яких наслідків це може привезти та чи сприятиме це все професійному росту.
Пошук роботи й друзі
М. шукала роботу вже 4 місяці. Вона не ходила на співбесіди, бо її навіть не запрошували. А ті, що запрошували, були такими компаніями, які й ворогу не побажаєш. Вона йшла з чергової невдалої зустрічі й біля метро зустріла давню подругу з університету. М. розповіла подрузі про невдачі. А наступного дня була вже на співбесіді у великій міжнародній компанії, де отримала хорошу посаду й більшу зарплату, ніж очікувала.
Завжди кажу своїм кандидатам не приховувати факт пошуку, а розповідати це більшому колу своїх знайомих. Ви ніколи не знаєте, де дружба допоможе. Головне – це правильно написати повідомлення. Не залежно від того, ви пишете імейл комусь особисто чи пишете публічно у соціальних мережах, варто написати необхідний мінімум інформації, з якою можна працювати: назва бажаної посади, назва сфери, перелік напрямків з якими працюєте, перелік навичок, перелік мов та комп’ютерних програм тощо. Не забудьте додати своє резюме до повідомлення та свої контакти.
Звільнення й друзі
Історія М. на цьому не закінчилася. Пройшло 7 років. Вона працювала на тій же посаді й майже з такою ж зарплатою. Росту ніякого не передбачалося. М. розуміла, що варта більшого, бо часу не гаяла й активно займалася своїм професійним ростом. Вона вчилася, брала найтяжчі проекти, допомагала колегам, була дуже відповідальною. Але звільнитися вона не могла. Бо її подруга, яка допомогла отримати цю роботу, теж працювала у цій же компанії та щоразу при розмовах про підвищення чи звільнення сильно ображалася та нагадувала про колишні невдачі: «Де ти ще таку хорошу роботу знайдеш?».
Знаю багато людей, які не звільняються з роботи тільки через почуття вини перед друзями чи родичами, які їх туди влаштували. Але ж ми розуміємо, що жодного стосунку до вдячності чи професійності це не має. Ці ситуації краще опрацьовувати з психологом. А з кар’єрним консультантом зробіть собі чудове резюме й профіль в LinkedIn. Навчіться визначати, коли професійного росту вже немає й варто рухатися далі. Допоможіть колишньому роботодавцю знайти собі заміну, щоб їм було не так складно й образливо.
Ще один вид дружби на роботі – коли люди починають дружити вже на роботі, а потім настільки прив’язуються один до одного, що залишаються працювати роками попри нецікаву роботу й погані умови винагороди: «Куди я піду працювати? В чужий колектив, де я нікого не знаю? Я тут пропрацював 15 років, у мене тут друзі. Ну й що, що моя зарплата втричі менша за ринкову, зато мої друзі поруч.»
Якщо дружба справжня, вона залишиться у вашому житті попри все. Ви зможете спілкуватися зі своїми друзями, працюючи в різних компаніях, й, навіть, живучи в різних країнах.
Якщо ви людина щира й відрита до нового. Якщо ви вмієте розбиратися в людях та бізнесах, то ви оберете собі нового роботодавця, де будуть теж люди, з якими можна працювати й дружити.
Ефективність й дружба
Працюючи багато років у компанії ми починаємо розслаблятися. Ми розуміємо, що вже все знаємо й всіх знаємо. Маючи друзів у компанії ми переносимо дружню діяльність у стіни компанії. Довгі чаювання, перекури, допомога, розмови у месенджерах й телефоном, гучні й веселі обговорення чогось особистого тощо.
У більшості компаній це не забороняється й ніхто не буде робити жодних зауважень, якщо тільки не трапилося чогось надзвичайного й співробітник повинен терміново бути на робочому місці.
Але, якщо у компанії назрівають зміни. Якщо стається щось надзвичайне, через що планується скорочення персоналу, змінився керівник чи компанія переживає не найкращі часи, це може стати однією з причин звільнення. Тому оцінюйте ефективність своєї роботи й вплив дружніх відносин на роботу та на робочі процеси.
Утримання співробітників та дружба
Компанії часто хвилюються, що співробітник забере до себе у нову компанію свого друга, що часто відбувається на практиці. Я знаю випадки, коли у нову компанію переходили працювати цілі відділи. Тому бізнес не в захваті від дружби на роботі. Задача HR-ів свого світу – зробити так, щоб співробітник нікуди не перейшов працювати, аж поки компанія сама не вирішить його звільнити. Жорстоко, але для них це бізнес.
Тому, якщо ви бачите, що вашій дружбі хочуть активно завадити, цілком можливо, що тут нічого особистого. Просто компанія намагається зменшити свої ризики й утримати персонал. Бо новий наймати дуже довго й дорого.
Переманювання й дружба
Часто спеціалісти на керівних посадах тільки вдають, що дружать, щоб потім переманювати до себе у нові команди колишніх колег.
Навіть без тісного зв’язку, а просто працюючи разом, люди більше довіряють. У моїй практиці дуже часто буває: «Я працювала з цим керівником. Так, бізнес не дуже хороший, але ж я цю людину знаю».
Спеціаліст може перейти на нову роботу не знаючи нічого про компанію та новий бізнес. Такий крок може не бути хорошим для кар’єри. Якщо бізнес не дуже хороший та професійного розвитку там немає, то є ризик зробити помилку. Оцінюйте нового роботодавця за сукупністю факторів, а не тільки тому, що вас туди покликав колишній колега та друг.
Рекомендації й дружба
П. у свій відділ на посаду асистента привів свого друга К. Асистент швидко освоївся, через рік отримав підвищення, а ще через півроку він зайняв посаду П., якого звільнили, бо на думку керівника компанії, К. був молодшим, активнішим та просив меншу зарплату.
Допомагати своїм друзям отримувати роботу – це добре й великодушно. Але бувають й жорстокі наслідки. Звісно, П. знав хорошого кар’єрного консультанта та отримав ще кращу роботу, ніж мав. Але йому ще дуже довго було образливо. Звісно, що дружба з К. розпалася й ці люди більше ніколи один одного не бачили. Це могло статися й з асистентом, якого П. не рекомендував, але у випадку дружби це було ще неприємніше.
Тому рекомендувати друзів варто у сусідній відділ чи навіть у сусідню компанію. А до себе на роботу брати тільки дуже перевірених людей, які не нестимуть загрози вашій кар’єрі.
Це як у літаку: спочатку маску на себе, а потім на дитину. Допоможіть своїй кар’єрі, а потім допомагайте друзям.
Настрій та друзі
Попри всі ризики, дружба здатна дати бізнесу й людям більше переваг, ніж її відсутність. У дружбі часто народжуються нові компанії та ідеї. Дружба – це бажання йти на роботу, бо там цікаве спілкування й люди, з якими хочеться проводити час. Дружба – це старання, бо для друга ти якісніше виконуєш роботу та робиш більше, ніж повинен був. Дружба – це підтримка у складні часи, бо у бізнесі буває різне.
Може тому люди вже скоріше хочуть повернутися з віддаленої роботи в офіси.
З ким дружити корисно
Як кажуть в одному анекдоті: кожній людині потрібен друг лікар, юрист та кравець. Я б ще додала у цей список HR-а чи рекрутера.
Бо робота буде потрібна завжди. А хороший HR вам допоможе не тільки з рекомендацією вакансії у його компанії, але й перевірить резюме, підкаже де шукати вакансії, допоможе пройти тестову співбесіду.
Ще варто дружити зі своїми колегами по професії. Особливо з тими, які вже займають вищі позиції, щоб повчитися у них новому. Якщо ви тільки збираєтеся освоїти певну професії, то заводьте друзів та знайомих з-поміж цих професіоналів. Ходіть на зустрічі, ходіть на співбесіди, ходіть на професійні заходи, спілкуйтеся з людьми.
А прямо зараз відкрийте свій LinkedIn та додайте декілька нових людей, які у майбутньому можуть стати вашими найкращими друзями та колегами.