про ОСОБИСТИЙ БРЕНД ПРОФЕСІОНАЛА
Зазвичай про особистий бренд професіонали починають думати тоді, коли він уже потрібен.
При отриманні посади високого рівня. При побудові свого бізнесу. При публічних виступах чи підвищення впізнаваності. При роботі з певними організаціями. Для роботи у професійній соціальній мережі. Ви можете доповнити цей список власними причинами.
Хоча в ідеалі, особистий бренд потрібен ДЛЯ того, щоб це все зробити. Тобто почати його будувати краще трохи раніше. Тоді досягти мети буде простіше, спокійніше та дешевше.
Минулий рік на кар’єрні консультації часто приходили кандидати, які мали досить специфічні запити, але суть проблеми якраз і полягала у тому, що вони раніше не турбувалися питанням свого бренду. Вважали, що це не для них або у них не така важлива роль, щоб цим займатися.
Проте не варто думати, що ви звичайний професіонал, який працює у невеликій компанії і виходить у світ зі свого офісу тільки за кавою.
Особистий бренд професіонала для кар’єри може і буде відрізнятися від бренду, який будують для політиків чи відомих діячів. Однозначно він буде відрізнятися, і за процесом побудови, і за результатом від того, що роблять маркетологи для товарів та послуг. Ви можете взяти певні практики та ідеї, але повністю застосовувати це немає сенсу для більшості професіоналів. На жаль, більшість інформації, яка у нас є про особистий бренд та бренд загалом, йде від маркетологів. А у них інші можливості та інші задачі.
Побудова особистого бренду для багатьох здається величезною задачею для якої потрібні ресурси та час. Роздуми опираються на крайнощі: ніякого бренду взагалі або вкласти неймовірну кількість ресурсів, яких може не бути.
Тому я пропоную вам подумати над проміжним варіантом: не відмовлятися взагалі від ідеї створення свого професійного бренду, але й не перетворювати це у кампанію, наче ви на вибори у парламент ідете. На цій шкалі є безліч інших варіантів, які будуть комфортними для реалізації та дадуть свій результат.
Наприклад, ви працюєте у невеликій компанії та невеликому відділі. Крім вас та керівника відділу працює ще двоє людей у вашому відділі. Коли прийде час когось із вас підвищувати, у керівника має бути певна інформація та враження, яке сформувалося про кожного. На підвищення зазвичай існують квоти. Керівник не може підвищити абсолютно всіх, він має когось обрати. Не завжди підвищення - це результат тільки хорошої роботи та досягнень. Хтось інший може запізнюватися на роботу, вчасно не подавати документи та робити помилки, а все одно отримати підвищення зарплати чи посади. Я особисто проти таких методів, але на жаль, є реальність яка можливо відбувається з кимось.
Якщо ви для себе плануєте підвищення, то звісно хороші показники та досягнення вам сильно допоможуть. Професіоналізм - це основа та суть вашого бренду. Проте, плюс до хорошої роботи потрібно вміти вчитися про цю роботу розповідати, доносити свою думку, формувати думку оточення про себе, вживати потрібні слова, бути у потрібному місці, знати інших людей.
Особистий бренд розповідає що ви приносите як професіонал та яка від цього професіоналізму користь компанії, колегам, сфері чи клієнтам.
Отже, ваш перший крок у побудові бренду - це професіоналізм. Зверніть увагу та заплануйте, наприклад, курси чи підвищення кваліфікації, якщо якийсь пункт може впливати на те який ви спеціаліст. Це також додасть вам впевненості для наступних кроків.
Наступним кроком має бути усвідомлення, що вам потрібен особистий бренд для певної задачі. Наприклад, отримання підвищення наступного року. Або отримання керівної посади у одній із ряду цікавих вам компаній.
Після цього проаналізуйте наявну ситуацію. Вашим робочим файлом для аналізу може стати резюме. Для себе потрібно розуміти свої зони росту, свою цінність, знання, навички, досвід, досягнення. І порівняйте її з ситуацією у вашій компанії, бізнесі чи тому невеликому відділі.
Буде складно думати про побудову особистого бренду, якщо у вас перед очима немає списку своїх досягнень. Є ймовірність, що ви про них не зможете прокомунікувати у потрібний час, а інші їх теж можуть пропустити. Вам пощастить, якщо ваш керівник потурбується про ваші досягнення без вашої участі, але на практиці таке трапляється досить рідко. А якщо і трапляється, то скоріше всього це наслідок позитивного особистого бренду, який ви неумисно, але побудували.
Зацікавтеся темою особистого професійного бренду та визначіть які кроки вам доступні та допоможуть бути видимим, присутнім, впливовим, цінним, унікальним для своєї аудиторії. Навіть, якщо ваша аудиторія - це тільки ваш керівник та ще двоє junior-ів.
Наприклад, ви дізналися, що у команді ніхто не знається на хмарних технологіях чи на мобільній розробці. Ви отримали відповідний сертифікат чи пройшли навчання і тепер можете цю перевагу використати, щоб вас у команді впізнавали як спеціаліста, який це знає та цікавиться.
Ви сформували план реалізації і тепер:
проінформували колег та керівників про отримані знання
провели навчальну лекцію для колег
проінформували про можливість внутрішніх консультацій на цю тему
на мітингах тепер ви не мовчите, а можете висловитися з теми, яка вам та іншим цікава
ви додали цю інформацію собі у резюме, LinkedIn, у презентації компанії
ви не забули про це окремо написати у щорічному performance review.
ви написали статтю у відоме медіа та ряд публікацій у своєму LinkedIn і тд.
Це тільки приклад. Ви можете продовжити цей чи скласти свій список. Плюс варто періодично переходити на рівень вищий у складності подібного плану.
Постійно вдосконалюйте тематику та кроки, які допомагатимуть вам будувати свій бренд. Не робіть все за один раз, а поступово нарощуйте активність.
На жаль, дуже багато професіоналів сприймають свою роботу як належне і вважають, що про це не варто говорити. Що це і так всім зрозуміло і що нікому це не цікаво.
Потенційний наслідок має виражатися у перевазі для вас та вашої кар'єри. Цим може бути:
ваші колеги знають вас як спеціаліста у певних питаннях
вас впізнають всередині компанії та звертаються за допомогою (так, навіть, якщо у команді троє людей)
інші спеціалісти знають чим ви займаєтеся, бо ж дуже часто ми не знаємо чим конкретно займається людина за сусіднім столом
ви маєте слово на мітингах і нагадуєте про себе (мовчання теж може бути частиною особистого бренду, але навряд чи буде сильний ефект від того, що вас знають як “отой колега, який завжди мовчить“)
компанія розумітиме, що ви знаєте потреби бізнесу та є активно залученими (саме залученість часто відзначають керівники), що своєю чергою дасть підтримку вже вам, адже вплив та бренд компанії зазвичай сильніший (за рахунок ресурсів), ніж особистий бренд співробітника
керівники та колеги будуть бачити вас партнером, а не конкурентом
ваше ім’я першим приходить на думку, коли лунає певне питання чи обговорюється певна тема
керівник чи компанія вважають, що у вас варто інвестувати, навіть, якщо вони мають якісь невеликі претензії (тобто дають роль, повноваження, ресурси, бюджети для роботи, можливості для навчання і тд)
ваші ідеї та погляди приймають та вважають цінними.
У потрібний момент особистий професійний бренд стане думкою людини, яка приймає рішення про вашу кар’єру. Ця думка може бути сформована під вашим впливом.
Бажаю вам успіху!
Індивідуальні кар’єрні консультації для кандидатів >>
HR послуги для роботодавців >>
Photo by Claire Abdo on Unsplash